Gdynia od lat żyje filmem. Owocem tych działań było przyjęcie naszego miasta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu. To pokazuje, że warto marzyć i wierzyć w siebie.
Marzysz o tym, by stworzyć własny film? Nie czekaj, chwyć za kamerę lub telefon i stwórz swój film. Może to być dokument, animacja, teledysk, fabuła lub produkcja, w której podejmiesz próbę twórczego odczytania wybranej lektury lub innego tekstu literackiego. Masz nieograniczone możliwości kreatywnego zrealizowania swoich marzeń językiem filmu i wzięcia udziału w konkursie.
Od 2015 roku nasza szkoła (wcześniej Gimnazjum nr 11 w Gdyni) organizuje Ogólnopolski Festiwal Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy”. To konkurs dla uczniów szkół podstawowych i uczestników zajęć pozalekcyjnych z różnych instytucji kultury z całej Polski, których pasją jest film.
Głównym celem konkursu jest zainteresowanie uczniów sztuką tworzenia filmów oraz rozwijanie indywidualnych pasji. Chcąc przystąpić do konkursu, młodzi twórcy – samodzielnie lub pod opieką nauczyciela – muszą napisać scenariusz, zorganizować ekipę filmową, sprzęt i zabrać się za realizację pomysłu, czyli: reżyserowanie, organizację zdjęć na planie filmowym, montaż, postprodukcję i ...uroczystą premierę. Potem jest już łatwiej: festiwale, nagrody, czerwony dywan, sława...
Dotychczasowe edycje „Młodych Albatrosów” okazały się dużym sukcesem artystycznym i organizacyjnym oraz potwierdziły celowość i zasadność organizacji ogólnopolskiej imprezy dla najmłodszych filmowców, rozpoczynających swoją „twórczą przygodę artystyczną” z X muzą. Organizowany przez nas festiwal doskonale promuje młodyvh twórców i ich artystyczne dokonania.
„Młode Albatrosy” odkryły i potwierdziły talent wielu uczniów, którzy z wielkim powodzeniem kontynuują swoje filmowe hobby. Wielu z nich podjęło ważną życiową decyzję i zdecydowało się na kontynuowanie nauki w szkołach przygotowujących do wykonywania zawodów związanych z twórczością filmową, telewizyjną czy medialną. Festiwal stworzył także możliwość corocznego spotkania się najmłodszych filmowców w Gdyni i dokonania oceny osiągnięć artystycznych, wymiany poglądów, wzajemnego poznania się i integracji środowiska.
Gale finałowe z okazji zakończenia festiwalu (do których mamy zamiar wrócić) są znakomitą okazją do filmowej promocji naszego, szczególnie ważnego dla filmowców miasta oraz reklamy naszej szkoły - jako sprawnego organizatora festiwalu - wśród uczniów i nauczycieli z całej Polski.
"Pandemiczne" edycje festiwalu (2020, 2021, 2022) odbywały się w warunkach obostrzeń sanitarnych. Żałujemy, że nie mogliśmy spotkać się z laureatami na kolejnych galach zakończenia festiwalu organizowanych w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pomimo wielu różnych utrudnień, festiwal nie stracił ciągłości organizacyjnej. Najmłodsi twórcy z całej Polski i ich artystyczni opiekunowie nie zawodzą i przesyłają na konkurs wiele interesujących, dojrzałych artystycznie filmów. Jak co roku, dzięki wsparciu życzliwych i oddanych osób, organizacji i instytucji, autorzy najlepszych filmów mogą liczyć na cenne statuetki „Młodego Albatrosa”, nagrody rzeczowe i stosowne dyplomy.
Od wielu lat „Młode Albatrosy” znajdują się w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz uwzględniane w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych”. Laureat "Młodych Albatrosów" uzyskuje dodatkowe 3 punkty do rekrutacji.
Dziecko chce i potrafi się samodzielnie uczyć, jeżeli tylko stworzy się mu warunki sprzyjające rozwojowi
81-392 Gdynia
Słowackiego 53