Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Międzynarodowy Dzień Jazzu

Międzynarodowy Dzień Jazzu

30.04.2023

 

Międzynarodowy Dzień Jazzu (ang. International Jazz Day) – święto proklamowane w listopadzie 2011 roku na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Obchody wyznaczono na 30 kwietnia. Data obchodów powiązana jest z obchodzonym w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu.

W deklaracji z okazji pierwszych obchodów Dnia Irina Bokowa – dyrektor generalna UNESCO, napisała:

Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej.

Inauguracja odbyła się w Paryżu 27 kwietnia 2012 roku a rozpoczęli ją: Dyrektor Generalna i Ambasador Dobrej Woli UNESCO Herbie Hancock. Z tej okazji odbyły koncerty, wykłady i dyskusje prezentujące twórczość Marcusa Millera, Barbary Hendricks, Hugh Masekeli i wielu innych.

Celem obchodów jest uznanie dla sztuki jazzu i jego przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych oraz ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

 

Ponad 60-letnia "Szkoła na Kamiennej Górze" ma w najnowszej historii muzyki jazzowej i rockowej swój skromny udział. Absolwentami szkoły i koncertującymi muzykami są:

 

Agata Nasiadka - wokalistka i frontmenka zespołu „Agata Nasiadka”. Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od 2019 działa z czwórką wspaniałych muzyków w zespole Agata Nasiadka. Jego członkowie tworzą muzykę łączącą mocniejsze brzmienia z kobiecą delikatnością. Tęsknią za czasami, w których rock był manifestem wolności i autentyczności. Określają się jako mieszanka pięciu osobowości i pięciu różnych temperamentów – wszystko to łączą w swojej muzyce.

W trakcie ostatnich 3 lat doświadczyłam tego, jak utwory z szuflady mogą trafić na scenę, ba... nawet na niej wybrzmieć i poruszyć widownię. To niesamowite uczucie, kiedy twoja muzyka, mimo, że znana wąskiemu gronu, może towarzyszyć innym w ich codzienności - powodować radość, a czasem pocieszać w smutkach.

W 2021 roku premierę miała debiutancka EPka „Love and Hate”.

 

Maksymilian Kreft - perkusista młodego pokolenia. Umiejętność gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat pod okiem takich perkusistów jak: Paweł Osicki, Grzegorz Sycz, Adam Golicki. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek otrzymał indywidualną nagrodę na Festivalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet, a zespół wywalczył trzecie miejsce. Zespół został wyróżniony podczas "Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych" w Gdyni. Maksymilian Kreft był uczestnikiem warsztatów New York Jazz Masters - m.in z Aaronem Goldbergiem, Dena Derose, Miguelem Zenonem, Luques Curtisem, Ali Jacksonem, Mikem Moreno. Występował na Sopot Molo Jazz Festival, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz w lesie, Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festival.

Grał z: Przemkiem Dyakowskim, Jackiem Siciarkiem, Januszem Mackiewiczem, Marcinem Jankiem, Pawłem Urowskim, Marcinem Bożkiem, Iloną Damięcką, Mikołajem Trzaską, Dominikiem Bukowskim, Marcinem Wądołowskim i wieloma innymi.

Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych. Najlepiej odnajduje się w jazz fusion i modern jazz.

Obecnie udziela się między innymi w zespołach: Marcin Janek Extradition Quintet, Gdynia Improvisers Orchestra, Marta Szefke Groove Band, Tribute to Frank Sinatra, Adam Skorczewski Quintet, Blues Connetctions, Rama111, Leśne Zwierzęta oraz jako muzyk sesyjny. Brał udział w nagraniu składanki Gdynia 1988-2018.

 

Filip Arasimowicz - kontrabasista, gitarzysta basowy. Instrumentalnie kształci się od 2008 roku. Od 2010 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Gdyni, a od 2014 studiuje jazz i muzykę estradową pod okiem dra Piotra Kułakowskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Mimo młodego wieku ma za sobą wiele osiągnięć: m.in.: pracę jako muzyk w Centrum Kultury w Gdyni, emisje autorskich nagrań w Radiu Gdańsk, udział w ogólnopolskich przeglądach i konkursach - pierwsza nagroda na 3. przeglądzie Musical Youth w Domu Kultury Morena.
Pasjonat muzyki w każdej postaci; improwizację jazzowa upatruje sobie jako szczególne medium, w które mimo ponad stuletniej historii wciąż może tchnąć powiew świeżości i aktualności.

Data dodania: 2023-04-30 15:34:36
Data edycji: 2023-05-05 16:27:19
Ilość wyświetleń: 387

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Dziecko chce i potrafi się samodzielnie uczyć, jeżeli tylko stworzy się mu warunki sprzyjające rozwojowi

Celestyn Freinet
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej