11.03.2023
Animacja poklatkowa to technika, która jest znana chyba wszystkim, głównie z filmów rysunkowych adresowanych do dzieci. Dziś takie filmy realizuje się głównie za pośrednictwem animacji 3D, jednakże technika ta nadal znajduje szerokie zastosowanie. Na czym polega animacja poklatkowa?
Animacja poklatkowa to bardzo prosta w swoich założeniach technika, która opiera się na tworzeniu filmów na podstawie wykonywaniu wielu ekspozycji danej sceny za każdym razem z minimalnym przesunięciem tak, aby po złożeniu wywołać wrażenie ciągłego, płynnego ruchu. W kinie i telewizji jest stosowana m.in. do tworzenia wspomnianych już filmów rysunkowych czy tych korzystających z kukiełek. Kultowe produkcje wykorzystujące animację poklatkową to np. produkcje Disneya, takie jak np. „Król Lew”.
Technika stosowana w produkcjach filmowych dla najmłodszych, ale jej zastosowanie jest dużo szersze. Przykładowo była użyta w bardzo popularnym klipie do piosenki Gotye – „Somebody that I used to know”, który zgromadził ponad miliard wyświetleń! Poza tym wykorzystywana jest np. wielokrotnie przez vlogerów kulinarnych do prezentowania ich przepisów. Ogólnie bardzo fajnie sprawdza się w przypadku tworzenia tutoriali DIY, gdzie pozwala w atrakcyjny sposób pokazać, jakie czynności po kolei należy wykonać. Służy również do zaprezentowania treści, które w przeciwnym wypadku wymagałaby dużo większych nakładów pracy lub wyjątkowych umiejętności.
Warto jeszcze wspomnieć o innym jej zastosowaniu, a mianowicie obrazowaniu zjawisk dziejących się w długim czasie. Mam na myśli np. rejestrację kwitnących kwiatów, których ruch normalnie umyka percepcji człowieka, a przy wykorzystaniu techniki animacji poklatkowej – time laps – może być przedstawione jako płynne, dynamiczne wydarzenie.
Jak zrobić edukacyjny filmik z animacją poklatkową
Etapy przygotowania filmów:
Stworzenie scenariusza
Na początku zadajemy sobie pytania:
Następnie nasz scenariusz najlepiej spisać w formie tabeli z następującymi kolumnami:
Przygotowanie rysunków
Przygotowanie stanowiska fotograficznego i robienie zdjęć
Montaż
W trakcie montażu składamy nasze zdjęcia, tak, żeby na każdą sekundę filmu przypadało ich około 10. Nie jest to sztywna liczba i czasami np. 5-6 zdjęć na sekundę wystarczy – to wszystko zależy np. od wielkości obiektów, bo np. przy większych płynność ruchu uzyskamy już przy mniejszej liczbie zdjęć, natomiast przy mniejszych, będzie potrzeba więcej zdjęć
Dziecko chce i potrafi się samodzielnie uczyć, jeżeli tylko stworzy się mu warunki sprzyjające rozwojowi
81-392 Gdynia
Słowackiego 53