23.04 - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.2022

„Czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej”

W dzisiejszych czasach czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii — podało na stronie internetowej UNESCO, patronujące obchodzonemu w sobotę Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

„Podczas Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, szczególnie w obecnych niepewnych czasach, musimy pielęgnować książki i bronić ich statusu jako symboli nadziei i dialogu” — zaapelowało na oficjalnej stronie internetowej UNESCO. Poinformowano również, że status Światowej Stolicy Książki przyznano w tym roku meksykańskiemu miastu Guadalajara.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich" UNESCO ustanowiło 1955 r., jednak jego obchody mają dłuższą genezę. Po raz pierwszy święto powołano w 1926 r. z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andrésa. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1616 r. zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes.

To dwaj pisarze, którym zawdzięczamy nowoczesną literaturę. Tak, jak Szekspir był niekwestionowanym mistrzem dramatu, Miguel de Cervantes jest uważany za ojca założyciela współczesnej powieści.

Pierwszym miastem, które otrzymało status Światowej Stolicy Książki, był Madryt. Tytuł ten każdego roku UNESCO przyznaje miastom, które przygotowują najlepszy program promujący czytelnictwo.

Wybór Guadalajary w tym roku ma swoją wagę. Miasto organizuje największe amerykańskie targi książki. Oprócz promowania czytelnictwa należy przestrzegać prawa. W krajach takich jak nasz, książki wielokrotnie bywały piratowane, publikowane bez wiedzy i zgody autora, nie mówiąc o podpisywaniu z nim umowy. Międzynarodowa organizacja zdecydowała o przypominaniu czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł.

Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlając wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji pomiędzy ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach – czytamy na stronie UNESCO.

Data dodania: 2022-04-23 16:56:31
Data edycji: 2022-04-23 17:00:59