8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8.05.2024

Biblioteka - miejsce na czasie

8 maja świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek i rozpoczynamy 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, który potrwa do 15 maja. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia, ale lokalne centrum dostępu do wiedzy, kultury i rozrywki. To przestrzeń dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Autorką tegorocznego hasła „Biblioteka – miejsce na czasie” jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Z okazji Tygodnia Bibliotek placówki w całej Polsce przygotowały bogaty i atrakcyjny program wydarzeń dla lokalnych społeczności. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania Polaków książką.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. Tydzień po przystąpieniu Polski do UE odbył się I Tydzień Bibliotek pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze”.  W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – trwa od 8 do 15 maja. Z założenia każda edycja przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Z okazji Dnia Bibliotekarza odbył się konkurs "Przebierz się za ulubioną postać literacką".

Przebrania oceniało jury uczniowskie, które przyznało nagrody książkowe:

1. miejsce - Aniela Woźniak (1b)

2. miejsce - Aida Rondo (1a) i Emilia Borowska (2c)

3. miejsce Barbara Styczyńska (1a)

Data dodania: 2024-05-08 16:32:27
Data edycji: 2024-05-08 16:40:58