Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wielkanoc prawosławna

Wielkanoc prawosławna

22.04.2022

 

Wielkanoc prawosławna

Prawosławie to jeden z głównych odłamów chrześcijaństwa. Osoby wyznania prawosławnego w 2022 roku obchodzą Wielkanoc 24 kwietnia (tydzień po Wielkanocy katolickiej) - obchody tego święta przypadają na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca (według kalendarza juliańskiego), po zakończeniu Paschy żydowskiej.

Wielkanoc prawosławna - obchody

Osoby wyznania prawosławnego do Wielkanocy przygotowują się jeszcze przed wielkim postem - obchodzą bowiem przedpoście trwające 4 tygodnie. Każda z niedziel przedpościa przypomina członkom Kościoła wschodniego o innym wydarzeniu biblijnym - przedstawiane są historie Zacheusza, Faryzeusza i Celnika, Syna Marnotrawnego czy Sądu Ostatecznego. Po zakończeniu okresu przedpościa wyznawcy Kościoła wschodniego obchodzą wielki post, podczas którego nie mogą spożywać mięsa, nabiału czy białego pieczywa.

W Wielką Sobotę wierni udają się do cerkwi, by - podobnie jak katolicy - poświęcić pokarmy. W koszyczkach osób wyznania prawosławnego znajdziemy najczęściej: jaja, słodkie bułki drożdżowe, mięso, sery, biały chleb pszenny (pieczony na zakwasie), paschę, czyli twarogowy deser z bakaliami.

Tego dnia, około północy, rozpoczyna się także Liturgia Paschy - procesja ze świecami, ikonami i chorągwiami obchodzi trzykrotnie świątynię. Po jej zakończeniu wierni żegnają się ze sobą paschalnym pocałunkiem i pozdrowieniem „Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał”.

Do uroczystego posiłku zasiada się po powrocie z cerkwi. Na stole czekają już tradycyjne smakołyki, m.in. jaja, chleby, kulebiak (duży pieróg w kształcie spłaszczonego walca) z kapustą i grzybami, mięsa pieczone z ziołami, drożdżowe pierogi, wędzone kiełbasy i wspomniana pascha. Żadna z potraw nie może się zmarnować - wiąże się to z dawnymi wierzeniami, które zakazywały wyrzucania poświęconego pokarmu. Okruchy ze stołu zbierano i wysypywano pod drzewa owocowe w oczekiwaniu na wyrośnięcie „marynki” - zioła o białych kwiatach. Skorupki jaj wysiewano podczas siania lnu lub dawano je kurom.

Wielkanocne zabawy i tradycje

Z obchodami Wielkanocy wiąże się kilka tradycyjnych gier i zabaw, które cieszyły się w przeszłości dużą popularnością:

Żołobok - gra polegająca na staczaniu malowanych jajek z górki. Wygrywał ten, którego pisanka trafiła do wyznaczonego zagłębienia, czyli żołobka. Nagrodą były wszystkie stoczone jajka, które nie trafiły we właściwe miejsce.

Wybytki - zabawa polegająca na stukaniu się czubkami malowanych jajek. Ten, którego jajko nie uległo uszkodzeniu wygrywał, a w nagrodę otrzymywał stłuczone jajko.

Chodzenia po wołoczebne - zwyczaj, podczas którego młodzi mężczyźni chodzili od domu do domu śpiewając religijne pieśni. Od gospodarzy dostawali zazwyczaj chleb, ciasto drożdżowe, ser lub kiełbasę.

Pominalnica - inaczej Zaduszki. Jako, że żebraków traktowano z dużym szacunkiem podczas święta Paschy, gospodynie udające się na cmentarz zawsze miały ze sobą pakunek z chlebem pszennym, jajkami i świątecznym mięsem. Jedzeniem obdarowywano potrzebujących, których proszono o modlitwę.

Do dziś w świątyniach rozdaje się wiernym artos, czyli chleb pszenny na zakwasie, który ma przypominać im o obecności Jezusa Chrystusa.

Data dodania: 2022-04-22 19:01:15
Data edycji: 2022-04-22 19:03:06
Ilość wyświetleń: 477

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

Dziecko chce i potrafi się samodzielnie uczyć, jeżeli tylko stworzy się mu warunki sprzyjające rozwojowi

Celestyn Freinet
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej